12 sie 2014

Sztuka brafitting'u

Bolą Cię kark i ramiona? Miewasz trudne do wytłumaczenia bóle głowy? A może borykasz się problemami skórnymi? Sprawdź, czy powodem tych dolegliwości nie jest źle dopasowany biustonosz.  

Brafitting to nic innego jak umiejętność doboru odpowiedniego biustonosza do naszej sylwetki i wielkości piersi. Dlaczego takie ważne jest odpowiednie dobranie stanika? Co sie dzieje, gdy nosimy źle dobrany biustonosz? Jak się okazuje, kobiety zazwyczaj noszą o jedną do nawet trzech rozmiarów miseczki mniejsze niż powinny, natomiast w obwodzie stanik mają za luźny o numer lub dwa.

Na szybko, na oko, bez przymierzania, albo z zapinaniem na ubranie, zamiast na ciało – tak kupujemy biustonosze.Na bazarze, w małych sklepikach albo w odzieżowych sieciówkach - a pomoc wyedukowanych sprzedawców rzadko kiedy można liczyć.Pokutują też mity, jak choćby ten, że lepiej kupić biustonosz luźny pod biustem, bo tylko ramiączka podtrzymują piersi. Brak jest też świadomości, że rozmiar bielizny zmienia się z wiekiem, z masą ciała, podczas terapii hormonalnej, a nawet wraz z fazami cyklu miesiączkowego.Skutki? 

Źle dobrany stanik, jak mówią lekarze, może powodować bóle szyi, pleców i ramion. W skrajnych przypadkach bóle takie mogą wymagać interwencji lekarza, a niektóre kobiety zmuszone są nawet poddać się operacji. 
Dobranie odpowiedniego stanika to nie tylko kwestia wyboru modelu, fasonu czy wzoru. Przy jego wyborze należy kierować się określonymi zasadami. Nawet jeśli masz praktycznie jednakowe wymiary jak twoja przyjaciółka, to ten sam model bielizny może nie leżeć równie dobrze na Tobie, co na niej. A to dlatego, że nasze piersi różnią się nie tylko wielkością, ale także kształtem, jędrnością, czy rozstawem. Rodzajów staników i miseczek do wyboru też jest bez liku, dlatego przed zakupem warto zawsze najpierw przymierzyć bieliznę.

5 prostych zasad, czyli jak dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza
 1. Obwód biustonosza powinien być ścisły i prostopadły do kręgosłupa, zapięcie nie może przesuwać się do góry, w stronę karku
 2. Miseczka powinna obejmować całą pierś i kończyć się w połowie pachy, fiszbiny nie mogą wbijać się w ciało pod pachą
 3. Biustonosz w środkowej części, między piersiami, powinien ściśle przylegać do mostka
 4. Biust nie powinien „wylewać się” nad górną lub boczną krawędzią miseczki
 5. Ramiączka biustonosza nie powinny wbijać się w ciało, powinno się dać włożyć 2 palce pomiędzy ramiączko a ramię

Pamiętaj, aby wszystkie powyższe zasady były spełnione. Źle dobrany biustonosz nie tylko wygląda nieestetycznie, obwisa i traci jędrność, ale także może powodować szereg dolegliwości, które z czasem mogą stać się naprawdę uciążliwe. Należą do nich bóle pleców, skrzywienie kręgosłupa czy bóle głowy, spowodowane zbyt dużym obciążeniem i naciskiem na nerwy.


To nie piersi mają się dostosować do zakupionej bielizny, a na odwrót,to bieliznę należy kupić dostosowaną do naszych piersiObwód

Obwód to najważniejszy element biustonosza, to na nim opiera się 90% ciężaru piersi. I to właśnie on (a nie ramiączka !!!) utrzymuje biustonosz na miejscu, zapewniając odpowiednie podtrzymanie Twojego biustu.
W celu ustalenia prawidłowego obwodu zmierz się ściśle pod biustem na wydechu. Centymetr krawiecki  powinien płasko przylegać do ciała i być równoległy do podłogi.
Jeśli masz większe piersi, Twoja sylwetka jest pełniejsza lub jesteś w ciąży prawidłowe zmierzenie się jest wcale trudniejsze.
Poproś wtedy o pomoc drugą osobę. Następnie od uzyskanego wyniku odejmij 5 cm.
Na przykład jeśli Twój obwód po zmierzeniu to 77 cm, to po odjęciu 5 cm otrzymasz 72 cm. Wynik zawsze zaokrąglamy w dół do najbliższego rozmiaru. W tym przypadku będzie to 70 cm.
Miseczki
Dobierając rozmiar miseczki, musisz ponownie dokonać pomiaru. Nie istnieje coś takiego jak sama literka B lub C, gdyż sama literka nic nie znaczy. Musi być ona powiązana z obwodem pod biustem. 60C, 70C czy 85C to zupełnie inny rozmiar miseczki mimo, że literka ta sama. Miseczka rośnie wraz ze wzrostem obwodu. I tak miseczka 75E może być mniejsza niż 85D. A więc literki podajemy koniecznie razem z obwodem!
Aby sprawdzić właściwy rozmiar swojej miseczki tym razem zmierz obwód w biuście. Mierz biust jak najluźniej, w jego najszerszym miejscu. Nie ściskaj go, pozwól swobodnie przesuwać się centymetrowi i odczytaj wynik.

PAMIĘTAJ!

FISZBINA – Fiszbiny powinny obejmować całe piersi oraz przylegać do ciała, a ich końce celować w środek pach. Jeśli wbijają się w ciało, to znak, że miseczka jest za mała.
RAMIĄCZKA – Przy poprawnie dobranym staniku ramiączka dźwigają 20% ciężaru całego biustu. Nie mogą wrzynać się w skórę, dlatego konieczne jest wydłużenie ich do takiego stopnia, aby na ramionach nie powstały zaczerwienienia.
UWAGA: Jeżeli Twój nowy rozmiar biustonosza znacznie różni się od tego, który nosiłaś dotychczas – zadbaj o swoje zdrowie i wymień bieliznę na nową!

8 komentarzy:

 1. Najlepiej jest biustonosz przymierzyć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogłam oderwać się od tego artykułu! Świetnie to napisałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja długo nie mogłam dobrać sobie stanika :/ aż wreszcie poszłam do dobrego sklepu i tam mi dobrali i wybrali najlepszy stanik :D teraz już nie mam z tym problemu

  OdpowiedzUsuń
 4. śliczne staniki :) i przydatne rady,bo ja zawsze mam problem z doborem stanika.Jak ja to mowie jak Pani sie mnie pyta o wymiarowke: NA OKO :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już od jakiegoś czasu kupuję dobrze dobrane staniki. U mnie co prawda nie wychodzi to tanio (mam bardzo mały obwód pod biustem), ale komfort jest o wiele lepszy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. myślę, że każda kobieta powinna odwiedzić specjalistę w tej dziedzinie by nie popełniać błędów ;) bardzo dobrze napisany post :)

  OdpowiedzUsuń
 7. wszystkie te zasady niby znam ale chciałabym aby kiedyś ktoś profesjonalnie dobrał mi stanik, Piękna bielizna

  OdpowiedzUsuń